Sıkça Sorulan Sorular

Neden Posmerkezi’ni kullanmalıyım?

Sektörde bir çok firma yer aldığı için, hepsi ile ayrı ayrı görüşüp oran almak yerine posmerkezi üzerinden tüm oranları rahatça kıyaslayabilirsiniz.

Oranlarınız güncelmidir?

Tüm oranlar, sürekli güncel tutulmakla beraber ilgili firmaların başlangıç oranlarıdır. Burada önemli nokta eğer cironuz yüksekse firmalar özel teklifler vermektedir. Ancak başlangıç oranları ile paraleldir. Başlangıç oranları size verecekleri özel teklif için bir ipucu olabilir.

Karşılaştırdığınız tüm firmalar ödeme kuruluşu mudur?

Karşılaştırdığımız tüm firmalar BDDK lisanslı resmi bir ödeme kuruluşu değildir. Karşılaştırdığımız çoğu frmanın BDDK lisansı mevcuttur. Ancak bazıları bu lisansı almadığından, farklı bir ödeme kuruluşunun alt yapısını kullanarak kendi teknolojilerini size sunarlar.

Seçimimi yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Komisyon oranı, yıllık ücret, ödeme periyodu bir ödeme kuruluşunu tercih ederken bakacağınız 3 ana faktördür. Sizin için en önemlisinin hangisi olduğuna karar vermelisiniz. Ödeyeceğiniz ücret mi? Parayı ne kadar sürede hesabınıza aldığınız mı? Bu çerçevede seçim yapmalısınız.

E-ticaret sitem var hangi kategoriyi kullanmalıyım?

İnternet sitesi sahibiyseniz E-ticaret kategorisini kullanmalısınız.

Sosyal medya üzerinden satış yapıyorum, hangi kategoriyi kullanmalıyım?

Eğer bir sosyal medya hesabınız varsa Sosyal Medya kategorisini kullanmalısınız.

Ödeme periyodundaki “bloke” ne anlama gelmektedir?

Bazı firmalar, son kullanıcının uğrayacağı mağduriyeti engellemek için parayı hemen kobiye aktarmamaktadır. Belirli bir süre tutmaktadır. Bu süreye bloke denir. Örnek olarak; “2 Gün Bloke – Çarşamba” ödeme periyodunda; firma alınan ödemeyi 2 gün blokede tutmaktadır. Ardından ilk denk gelen Çarşamba parayı firmanın hesabına aktarmaktadır.

“Sabit ücret” ne anlama gelmektedir?

Bazı firmalar sizden aldıkları komisyonun yanında aylık veya yıllık ücret talep edebilmektedir. Yani örnek olarak işlem başına sizden aldıkları %3,00 komisyonun yanında, ekstradan 100 TL aylık ücret veya 600 TL yıllık ücret talep edebilmektedir. Bu ücrete sabit ücret denir.

“Posmerkezi Tercihi” neye göre belirlenmektedir?

Firmaların size sundukları toplam faydalar baz alınmaktadır. komisyon oranları, sabit ücret, ödeme periyodu, fraud filtreleri, sektördeki tecrübesi gibi toplam faydalar bütününden bir tercih yapılır ve siz değerli posmerkezi kullanıcılarına sunulur.