Dijital Reklam Ajansı

İşleriniz büyüdü ve artık kendiniz tek başına Dijital Reklam çalışmalarına yetişemiyor ve bir sonraki adıma geçmek istiyorsanız mutlaka profesyonel ve Dijital Reklam Ajansı ile çalışmanız gerekmektedir…

Doğru bir Dijital Reklam Ajansı ile çalışmak için aşağıda sıralamış olduğumuz maddelere dikkat etmeniz halinde bu hususta herhangi bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyoruz…

1- Ajansın Tecrübesine Bakın!

Dijital Reklam Ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken hususların en başında ajansın tecrübesi gelmektedir. Köklü bir ajans ile çalışmanız size benzersiz fırsatlar yaratacaktır. İş tecrübesini sizlere başarılı bir şekilde sunan ajansın vermiş olduğu birçok hizmet her daim beklentilerinizin üzerinde olacaktır.

2- Portfolyosunu İnceleyin!

Dijital reklam ajansı olarak hizmet veren veya verdiğini sanan birçok merdiven altı işletme vardır. Bu tür işletmeleri ayırt etmek için en etkili yöntem hizmet almak istediğiniz ajansın portfolyosunu incelemektir. Daha önce iş yapmış olduğu firmaların kalitesi size verilecek hizmetin kalitesini belirleyen en önemli unsur olacaktır.

3-Fiyat/Performans Kriterine Odaklanın!

Bir Dijital Reklam Ajansı seçerken sadece ücrete odaklanmamalısınız. Bu yapılan en büyük yanlışlar arasında yer almaktadır. Odaklanılması gereken en önemli detay fiyat/performans kriteridir. Yani ödeyeceğiniz ücret karşılığında elde edeceğiniz maksimum faydaları göz önüne almanız çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Unutmayın dijital reklam çalışmaları yoğun emeğin ve zamanın harcanması gereken çalışmalardır. Bu nedenle de ucuza hizmet almaya çalışmanız beklediğiniz verimin ortaya çıkmasını büyük ölçüde etkileyecektir.

4- Müşteri Görüşlerinin Dinlenip Dinlenmediğine Bakın!

Dijital Reklam çalışmalarında müşterisinin görüşlerini önemsemeyen ajansların ortaya kaliteli bir hizmet çıkarabilmesi söz konusu olmayacaktır. Çünkü bir dijital reklam ajansı firmanın iç dinamiklerini ve hedeflenen kitlenin ne isteyebileceğine dair bir fikir sahibi olamaz. Bu hususta firma çalışanlarının görüşlerine başvurması çok önemlidir.

5-Ajansın Ulaşılabilirliğini Kontrol Edin!

Profesyonel dijital reklam ajansları her daim ulaşılabilir konumdadırlar. Firmanızın profesyonelliğini test etmek istiyorsanız hizmet almadan önce ajansın resmî web sitesinde yer alan telefon ve mail adreslerini kontrol ediniz. İletişim kanallarından her zaman hızlı geri dönüşler alabiliyorsanız bu reklam ajansı ile çalışmanız doğru bir adım olacaktır.

6-Gerçekçi Hedefler Verilip Verilmediğini Sorgulayın!

Sanal dünya belirsizliklerin olduğu ve rekabetin oldukça yoğun olduğu bir dünyadır. Bu nedenle de bu alanda hizmet veren Dijital Reklam ajanslarının garantili hizmetler sunabilmesi söz konusu olmayacaktır. Bu tür firmalardan mümkün olduğunca uzak durmanız çok daha doğru olacaktır. Şirketinizin durumunu göz önüne alarak beklentileri karşılayan cevapların olup olmadığını sorgulamalısınız.

7- Başlangıçta Küçük Ölçekli Bir Çalışma Başlatın!

Seçmiş olduğunuz dijital reklam ajansının hizmet kalitesini ölçebilmenin en iyi yolu başlangıçta küçük ölçekli bir çalışma başlatılmasıdır.  Bu şekilde firmanızın bütçesini riske sokmamış olursunuz.

8- Yüz Yüze Görüşme Yapmaya Özen Gösterin!

Alacak olduğunuz hizmet tamamen sanal ortamla sınırlı kalsa da mutlaka hizmet almak istediğiniz ajansla yüz yüze bir görüşme yapmaya özen göstermelisiniz. Yüz yüze görüşmeye giderek ajansta çalışan personelleri analiz edebilir hem de almak istediğiniz hizmeti çok daha kapsamlı bir şekilde anlatabilirsiniz. Yüz yüze görüşme alacak olduğunuz hizmetin kalitesini artıracak en önemli detaydır.

Dijital Reklam Nedir?

Dijital Reklam kısaca dijital ortamlardaki reklam süreci olarak nitelendirebiliriz. İnternet sitelerinde, sosyal medya platformlarında ve mobil uygulamalarda yapılan reklam faaliyetleri Dijital Reklam kapsamı içerisine girmektedir.

Sadece ülkemizdeki internete erişim oranlarını dahi göz önüne aldığımızda online reklam alanında yatırım yapmanın ne denli önemli olduğu gözler önüne serilmektedir. Kurumsal firmalar pastadan yeterli derecede pay almak istiyorlarsa vakit kaybetmeden bu alanda rakiplerinden ön plana çıkmak için ciddi yatırımlar gerçekleştirmelidirler.

Yeni dünyaya uyum sağlayan bu mükemmel reklam yöntemi ile ürün ve hizmet satışları beklenenden çok daha hızlı bir büyüme evresine geçebilir. Günümüzde firmalar ömürlerini uzatmak ve yok olmak istemiyorlarsa mutlaka Dijital Reklama ciddiyetle yaklaşmalıdırlar.

Dijital Reklamın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Dijital Reklamın kullanım alanı oldukça geniştir. Sabit bir alanı olmayan bu reklam tekniğinde gün geçtikçe farklı platformlarda reklam çalışmaları gerçekleştirilebilir. Günümüzde dijital reklamın kullanım alanlarını şu şekilde sıralamamız mümkün;

  • Sosyal medya platformları
  • İnternet Siteleri
  • Bloglar
  • İnografikler
  • Online broşür ve kataloglar
  • Online PR çalışmaları
  • Video içerik siteleri
  • E-kitaplar
  • Etkileşimli araçlarda dijital reklam kullanılabilmektedir.

Bu kullanım alanları geleneksel medyadaki gibi tek yönlü iletişimin aksine çift yönlü bir iletişim imkanına olanak tanıdığı için günümüzün en başarılı reklam stratejileri dijital reklam stratejileri olmuştur.

Dijital reklam yöntemlerini de şu şekilde sıralamak mümkündür;

1-İçerik reklamı

2-SEO

3-SEM

4-İnfluencer Reklam

5-Sosyal medya reklamı

6-Veri tabanlı reklam

7-E-mail reklamı

8-Görüntülü reklam

9-Remarketing

10-Affiliate marketing

11-Mobil reklam

12-Akıllı telefonlara yönelik reklam

Dijital Reklam Neden Önemlidir?

1-Dünya nüfusu 8.5 Milyar, Kentleşme ise %60’a çıkmış durumda…

2-İnternet kullanıcı sayısı 4 milyar, aktif kullanıcı oranı ise %57’lere çıkmış halde…

3-Sosyal medya kullanıcı sayısı 3,2 Milyar, aktif kullanım oranı ise %47’e kadar çıkmıştır…

4-Mobil kullanıcı sayısı 5,4 Milyar, aktif bir şekilde internet kullanım oranı ise %70…

Bu 4 maddede gördüğünüz gibi oldukça potansiyelli bir alandır online mecra. Ürün ve hizmet satışlarınızı Dijital Platformlar aracılığı ile yapmaya çalışmanız beklediğinizden çok daha olumlu sonuçları elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Dijital Reklamı Geleneksel Reklamdan Ayıran 7 Temel Madde!

1-Geleneksel Reklam da televizyon, telefon ve baskı gibi reklam araçları kullanılır ve etki alanları oldukça sınırlıdır. Dijital reklamda ise reklam kanalları çok daha geniştir ve kullanılabilirlik, kapsam, zaman, iletişim ve en önemlisi maliyet açısından çok daha esnek bir yapıdadır.

2-Dijital reklamda samimi bir dil kullanılabilirken geleneksel reklamda böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.

3-Dijital reklam, geleneksel reklama nazaran çok daha uygun bütçelerle hazırlanabilir.

4-Geleneksel reklamda tek taraflı iletişim söz konusu iken, dijital reklam stratejisinde çift taraflı etkileşim söz konusu olmaktadır. Bu durumda reklamların çok daha verimli bir hale bürünmesine olanak tanımaktadır.

5-Dijital reklam, geleneksel reklamın aksine öğretici bir üslup takınmaz. Daha çok yenilikçi, eğlendirici ve bilgilendirici bir deneyim sunar.

6-Dijital reklam, geleneksel reklamın tersine tüketiciye geniş yelpazede seçenekler sunar ve tüketicilerinin fikirlerini önemser.

7-Dijital reklamda anında ve ölçülebilir sonuçlar elde edilebilirken geleneksel reklamda reklamın verimliliğinin ölçümlenebileceği bir araç bulunmamaktadır.