iyzico

İyzico 2012 yılında iki Türk kurucu ortak tarafından kurulmuş, BDDK lisanslı, bir ödeme kuruluşudur.
Sektörde 7 yıllık tecrübesi bulunan iyzico, kısa süre içerisinde Türkiye pazarında liderliğe ulaşmayı başarmış, yaklaşık 40bine yakın e-ticaret firmasına sanal pos hizmeti vermektedir. Aynı zamanda marketplace ve sosyal medya satışlarına uygun çözümleri de bulunmaktadır.
Referansları arasında; ciceksepeti.com sahibinden.com, amazon.com.tr, zara.com.tr, Adidas.com.tr gibi yerel ve global markalar yer almaktadır.

Payu

Naspers bünyesi altında bulunan Payu, Türkiye’nin ilk ödeme servis sağlayıcısıdır. Aynı zamanda global olarakta hizmet veren firma, uluslararası deneyimini Türkiye’ye aktarmak ve Türkiye’nin en büyük ödeme kuruluşu olmayı hedeflemektedir.
17 ülkede daha hizmet veren Payu, toplamda 2,3 milyar kullanıcıya dokunabilmektedir. 25’ten fazla para biriminde ödeme alabilmenizi sağladığı gibi, yaklaşık 10bine yakın e-ticaret firmasına sanal pos hizmeti vermektedir. Bunun yanında, para transferi, kapıda ödeme, e-cüzdan, puan kullanma firmanın sunduğu ödeme hizmetlerinden bazılarıdır.
Referansları arasında; blutv.com.tr, kamilkoc.com.tr, hurriyetemlak.com, lcwaikiki.com gibi yerel ve global markalar yer almaktadır.

PayTR

Tamamen yerli sermaye bir ödeme kuruluşu olan PayTR, 2009 yılından beri ödeme çözümleri sunmaktadır. Bu alanda en eski firmalardan biri olan PayTR, 2019 yılında %100 büyümeyle
sektörün lider firması olmayı hedeflemektedir.
2018 yılında toplam 1 milyar TL’lik ödeme toplayan firma, bunun 40 milyon dolarını yurtdışından almıştır. 2019 yılında ise beklentileri toplam 2 milyar TL’lik ödeme toplamak ve yurtdışından 80 milyon dolar ödeme almaktır.
Referansları arasında; bundesign.com, enuygun.com, igs.com.tr, yalihost.net gibi çeşitli sektörlerden markalar yer almaktadır.

Moka

2016 yılından bu yana BDDK lisanslı olarak hizmet veren Moka’nın kuruluş yılı 2014’dür. 2000’e yakın kobiye hizmet veren firma 25 kişilik ekip tarafından yönetilmektedir.
Daha çok mobil ödeme almayı kolaylaştıran yöntemleri seçen Moka; SMS, E-posta gibi yöntemler ile ödeme bildirimi göndererek de sanal pos entegrasyonu haricinde ödeme alınmasını sağlamaktadır.
Referansları arasında; ihlaspazarlama.com.tr, fixpack.com.tr, eofis.com.tr, kahve.com, dilimborek.com gibi çeşitli sektörlerden markalar yer almaktadır.

Bakiyem

2017 yılı ortalarında kurulan Bakiyem, yine diğer ödeme kuruluşlarından biri olan Moka ile beraber yoluna devam etmektedir.
2018 yılını aylık 15milyon TL işlem hacmi ortalaması ve 1500’ü aşan müşteri sayısı ile kapatan Bakiyem, yoluna yükselerek devam etmek istiyor. Saha ekiplerine, sürücü kurslarına özel olarak ürün üreten firma ödeme alabilmeniz için çeşitli yöntemler sunmaktadır.

Paratika

Paratika, bir Asseco grup firması olan Payten’in sanal pos ürünüdür. Payten markası henüz yeni olmasına rağmen, uluslararası tecrübesi olan Asseco tarafından yönlendirilmektedir.
2016 yılında BDDK lisansını alan Paratika yoluna devam etmektedir. Henüz sektörün sessiz oyuncularından biri olsa da arkasındaki tecrübeli yapıdan dolayı oldukça potansiyeli yüksek görünmektedir.

Paynet

2000’li yıllarda bir ihtiyaç doğrultusunda fikrinin oluştuğu, bugün ise 10 binin üzerinde üye bayisi olan Paynet, yıllık ortalama 1 milyar TL ödeme toplamaktadır.
2016 yılında BDDK lisansını alan firma, yoluna 2017 yılında yeni oluşturduğu organizasyonu ile yoluna devam etmektedir. QR kod gibi alternatif yöntemler ile de ödeme almayı sağlayan firmanın sadece TL ile ödeme alabiliyor olması, geliştirilmesi gereken bir dezavantajdır.

Wirecard

17 yıllık sektör tecrübesi olan Wirecard, uluslararası bir firmadır. 5 kıta, 16 ülkede 25 binden fazla üye işyerine hizmet vermektedir.
Tam 120 para birimi ile ödeme alabileceğiniz Wirecard, tüm ülkelerdeki ofislerinde 3500 çalışan tarafından yönetilmektedir. Telefon veya internet sitesi dışında farklı elektronik kanallardan çeşitli ödeme yöntemleri sunmaktadır. Türkiye’de BDDK lisansı ve E-para lisansı bulunmaktadır.

Shopier

Doğrudan bir ödeme kuruluşu olmayan Shopier, alt yapısını kullandığı PayTR firmasının ödeme alma çözümleri ile, sosyal medyadan, internet sitenizden ve diğer sosyal medyalardan satış yapabilmenizi sağlamaktadır.
Shopier, oluşturduğunuz üyelik üzerinden satışlarını yapacağınız ürünlere ait mağaza oluşturabildiğiniz bir yapı sunar. İndirimli kargo anlaşmaları sayesinde, shopier kullanıcıları kargo konusunda da bir avantaj yakalamaktadırlar.

Sopsy

Link veya firmanın size verdiği e-ticaret paketleri ile ödeme alabilmenizi sağlayan Sopsy, yıllık bir ücret karşılığında daha gelişmiş e-ticaret paketi çözümleri de sunmaktadır.
Genel olarak komisyon ile çalışan firmanın en önemli avantajı ertesi gün ödeme yapıyor olmasıdır. Şu anda 5 binden fazla şahıslar ve firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Paym.es

Bir chatbot girişimi olan Paym.es sadece link ile ödeme alma hizmeti vermektedir.
Chat ve mesajlaşma app’leri üzerinden ödeme alabilmenizi sağlayan girişim 2017 yılında kurulmuştur. Hedef programları ise; Facebook Massenger, Whatsapp, TurkcellBip ve Telegram’dır.